Persian Turkish English


آخرین اخبار


خروجی اخبار سایت

مشکلات مکانیسین‌های صنعت چاپ در قاب کتاب گردآوری شد
اسمعیل دمیرچی، یکی از مکانیسین‌های صنعت چاپ و از بنیانگذاران شرکت «پرتو ارتباط» گوشه‌‌ای از مشکلات فراوان این گروه را در کتاب «آرمانهای خاکستر شده» گردآوری کرده است . . . .

تولید ماشین های چاپ رول با تکنولوژی جوهر افشان
شرکت HP که در زمینه تولید چاپگر فعالیت دارد، چهار ماشین چاپ رول و چاپ عریض را راه اندازی کرد . . .

اتاق صنایع استانبول شهرک صنعتی اختصاصی در ایران راه اندازی می کند
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ارتباط با تفاهمنامه ای که با اتاق صنایع استانبول امضا شده است، گفت: برای نخستین بار در کشور یک شهرک صنعتی مستقل توسط سرمایه گذاران خارجی راه اندازی می شود . . . .
آخرین اخبار


خروجی اخبار سایت

کشور های توسعه یافته به چاپ نگرش صنعتی دارند.
برای صادراتی شدن باید هوشمندانه رفتار کنیم و از الگوهای کشور های همجوار بهره بریم. . . .

سایه بسته بندی چینی بر سر سوهان قم
عرضه سوهان قم در بسته‌بندی‌های چینی و ترکیه‌ای و ضعف صنعت بسته‌بندی در قم موضوعی بود که در جلسه این هفته بنیاد قم پژوهی مورد توجه قرار گرفت . . . .

استفاده از تکنولوژی MRF در انواع بسته بندی انعطاف پذیر
ماری موهان سردبیر ارشد Packaging world در خصوص استفاده از تکنولوژی MRF در انواع بسته بندی گفت: استفاده از تکنولوژی خودکار MRF موجب بهینه سازی در صنعت بسته بندی پلاستیک های انعطاف پذیر می شود. . . .
آخرین اخبار


خروجی اخبار سایت

کریتیو استودیو (CreativeStudio) بروزرسانی می‌شود
نرم افزار طراحی آنلاین و مدیریت رنگ کریتیو استودیو از شرکت ساوگرس به تازگی بروزرسانی شده است، هدف از این بروزرسانی، فراهم کردن آذینگرهایی عالی با عمکرد بهتر، بهبود کارایی و ابزارهای تازه است. . . .

زیراکس (Xerox) به دنبال افزایش سهم خود در بازار چاپ دیجیتال در عمان است
موسسه بیشارا، توزیع کننده اختصاصی درعمان، تمایل زیادی به ارائه راه حل های دیجیتال در تعداد بالا و ارتباطات سفارشی دارد. . . .

چاپ سه‌بعدی لوازم پزشکی در فضا
بیشتر افراد رویای رفتن به فضا را در سر دارند، اما برخلاف آنچه فیلم‌ها به تصویر می‌کشند زندگی در فضا آسان نیست. به عنوان مثال اگر فضانوردان در پایگاه فضایی ISS دچار آسیب جزئی شوند و به ابزارهای پزشکی نیاز داشته باشند باید منتظر ماموریت تدارکاتی باشند که ماه‌ها زمان لازم است. . . .

Notice: Trying to get property of non-object in /home/kavancoi/public_html/printing-and-packaging-news/index.php on line 404

اخبار سایت اطلاع رسانی صنایع سلولزی ایران


سایت اطلاع رسانی صنایع سلولزی ایران

تاثیر «کاغذهای سبکبال» در تغییر ذائقه مصرفی ناشران و کتابخوان‌هاکاغذهای موسوم به «سبکبال» و استفاده از آنها در تولید کتاب این روزها رونق گرفته و این کاغذ به تدریج جای خود را در بازار باز کرده است.

علی واضحی یک فعال نشر  و از مسئولان نشر بهشت در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه تولید این کاغذهای موسوم به «سبکبال» در ایران به دلیل اقلیم نیمه خشک و بیابانی کشور به‌صرفه نیست، به ویژگی‌ها و مزیت‌های نسبی کاغذ سبکبال نسبت به برخی انواع دیگر کاغذ موجود در بازار پرداخت و گفت: کاغذ سبکبال حدود ۳۰ سال دیرتر به ایران رسیده و در حالی که چند دهه بود که به دلیل رنگ مناسب، گراماژ و وزن پائین و همچنین این نکته که چشم را برای خوانندگان حرفه‌ای اذیت نمی‌کند، به عنوان کاغذ اصلی کتاب در اروپا و آمریکا مورد استفاده بوده است، در ایران عملاً «کاغذ سفید» خود را بر ذائقه مخاطب تحمیل کرده است.
 
وی با بیان اینکه سال گذشته فاز آزمایشی استفاده این نوع کاغذ در بازار کاغذ ایران کلید زده شد، افزود: بعد از عرضه اولیه کاغذ سبکبال، تعداد زیادی از ناشران از جمله مرکز نشر علوم اسلامی، بنگاه نشر و ترجمه کتاب پارسه، چشمه، پیدایش، مرکز، افق، ماهور، نظر، شمع و مه، جیحون و مشکی و ... به استفاده از این نوع کاغذ روی آوردند و کتاب‌های متعددی را با استفاده از آن به مخاطبان عرضه کردند که یکی از ارزشمندترین آنها، مجموعه ۲۰ جلدی «تاریخ جامع ایران» است که از سوی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.
 
این واردکننده کاغذ همچنین به بازخورد مثبت استفاده از این نوع کاغذ برای تولید کتاب در میان مخاطبان آنها اشاره کرد و درباره مبدا واردات کاغذ مذکور هم گفت: این کاغذ عمدتاً از چند کشور اروپایی مانند سوئد و روسیه وارد کشور می‌شود. البته این کاغذ، دارای چند درجه مختلف است و عمدتاً هم با گراماژ ۶۰ گرمی عرضه می‌شود اما به دلیل «بالک» کافی و ضخامت مناسبی که دارد، با کاغذ تحریر ۱۰۰ گرمی رقابت می‌کند. این در حالی است که قیمت هر بند آن برای سایز ٦٠*٩٠ بسته به درجه و گرماژ بین ٥٠ تا ٦٥ هزار تومان است.
 
واضحی از اقبال برخی دیگر از واردکنندگان به خرید و واردات کاغذ سبکبال در مدت اخیر سخن گفت و با بیان اینکه این نوع کاغذ در همین چند ماه اخیر توانسته سهمی از قفسه‌های کتاب را در کتابفروشی‌ها به خود اختصاص دهد، در ادامه به ویژگی‌های کاغذ مذکور اشاره کرد و با بیان اینکه ضریب بالکِ کاغذ تحریر ۱ یا نهایتاً ۱.۱ است در حالی که ضریب بالک کاغذ سبکبال ۲ و ۲.۲ است، یادآور شد: به طور کلی، هر میزان ضریب بالکی کاغذی بیشتر باشد، جرم حجمی کمتری دارد و در نتیجه حجم بیشتری دارد. بر این اساس، کاغذهای سبکبال، اصطلاحاً حجیم‌تر از کاغذهای تحریر هستند و بافتشان هم متخلخل‌تر است، با این وجود سطحی بسیار صاف و بدون پرز دارند.
 
این واردکننده کاغذ همچنین درباره مشکلات مربوط به واردات این نوع کاغذ به کشور، گفت: متاسفانه این کاغذ در استانداردهای قبلی کاغذ چاپ در ایران شناخته شده نبود و با اینکه کاغذ سبکبال دارای استاندادرهای روز کاغذ در اروپاست، مشمول استانداردهای مرسوم موجود در کشور خودمان نمی‌شود. از سوی دیگر واردات کاغذ سفید تحریر از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معاف است اما برای واردات کاغذ سبکبال، در اداره استاندارد و گمرک، می‌بایست ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شود. علاوه بر آن، باید ۵ درصد هم تعرفه واردات - که البته این مورد مشمول کاغذ تحریر هم می‌شود - برایش پرداخت شود.
 
واضحی در عین حال با اشاره به پیگیری‌ها برای حل این مشکلات از طریق اداره استاندارد و دفتر امور چاپ وزارت ارشاد، قدیمی بودن ماشین‌های چاپ و پائین بودن سطح دانش اپراتورهای چاپخانه را در کشور، موانعی جدی در مسیر به کا بردن کاغذهایی مانند کاغذ سبکبال که استفاده از آنها نیازمند تنظیمات خاصی در دستگاه‌های چاپی است، عنوان کرد و افزود: ما البته برای حل این مشکل هم اقداماتی را انجام داده‌ایم و از تولیدکنندگان این نوع کاغذ خواسته‌ایم که بهترین شیوه استفاده از آن را با دستگاه‌های موجود در کشور، در اختیار ما بگذارند و حتی کارگاه‌هایی آموزشی هم برای چاپخانه‌ها در این زمینه دایر کرده‌ایم که این کارها، تا حدودی در حل این مشکل موثر بوده است.

تجارت ایران و چین ۵۰ میلیارد دلار شدرئیس اتاق بازرگانی چین با بیان اینکه موضوع ویزای تجار دو کشور از چالش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری‌ بین چین و ایران است گفت: تجارت مشترک اتاق بازرگانی ایران و چین به رقم ۵۰ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، وان یانگ گو شامگاه دوشنبه در نشست سرمایه‌گذاری استان مرکزی که در استانداری مرکزی برگزار شد با اشاره به اینکه استان مرکزی پایتخت صنعتی ایران و یکی از مراکز و ذخایر نفتی و معدنی و همچنین یک جایگاه مقتدر اقتصادی و چهارراه  اقتصادی جمهری اسلامی است اظهار داشت: کشور ایران و استان مرکزی با بهره مندی از نیروهای متخصص و ماهر در بخش منابع انسانی یکی از بهترین دوستان چین است.
وی افزود: نتیجه این سفر به همراه بانک‌ها و صندوق بین المللی چین یک نتیجه فوق‌العاده برآورد می‌شود که تاثیرات مثبتی را به محض بازگشت به چین به همراه دارد که این به نزدیکی و دوستی چندهزار ساله چین و جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ تحمیلی و تحریم برمی‌گردد.
رئیس اتاق بازرگانی چین تصریح کرد: در کتابخانه‌های تاریخی روابط بسیار عمیقی از نظر فرهنگی، اقتصادی و تجاری از هزاران سال پیش در مسیر جاده ابریشم بین دو کشور چین و ایران تعریف شده است، تاریخ شناسان در مسیر جاده ابریشم در حین انجام فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در تنگه هرمز تعاریف زیادی از روابط دوستانه بین ایران و چین کرده‌اند.
وان یانگ گو با تاکید بر استمرار همیشگی روابط دوستانه بین دو کشور چین و ایران گفت: ارتباط نزدیک چند هزار ساله و اعتماد و علاقه هر دو کشور در همه دوران‌ها می‌تواند بزرگ‌ترین حامی برای سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های تجاری بخش خصوصی  چین در بازارهای بین المللی و تجارت مشترک در زمینه‌های مختلف باشد.
وی بیان کرد: درسفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به پکن پایتخت چین، وی اعلام کرده "درست است که کشورهای بزرگ در بخش‌های دولتی در حال فعالیت هستند اما زمان توسعه زمینه‌های همکاری مشترک در بخش‌های خصوصی فرا رسیده است".
رئیس اتاق بازرگانی چین ادامه داد: پیشرفت چین در بخش خصوصی از نظر توانمندی و دسترسی به تکنولوژی به صورت روزانه  پیشروی می‌کند، کمتر از33درصد از ذخایر چین در اختیار بخش خصوصی چین است.
وان یانگ گو با اشاره به یک سری شاخص‌های آماری در چین گفت: در حال حاضر 60 درصد مالیات چین، 60 درصد مالیات جمع‌آوری شده در چین و 60 درصد سرمایه گذاری خارجی و 60 درصد GDP این کشور از منابع بخش خصوصی تامین می‌شود و 75درصد مالکیت‌های فکری واسناد مالکیت‌های فکری، 80 درصد کارآفرینی‌ها و 80 درصد نیروی کار چین مربوط به بخش خصوصی است.
وی اضافه کرد: دولت چین برای پیشرفت بخش خصوصی قوانین اقتصادی و حمایت‌گرانه‌ای را در مجلس به تصویب رسانده است، اتاق بازرگانی و صنایع بخش خصوصی تنها نهاد و مرکز معرفی شده توسط وزارت اقتصاد و صنایع چین برای جذب سرمایه‌گذاری فرصت‌های بین المللی است.
رئیس اتاق بازرگانی چین خاطر‌نشان کرد: در سال 2012 ، 20درصد سرمایه‌گذاری خارجی توسط بخش خصوصی انجام گرفت که این رقم در سال 2013 به 30 درصد، در سال 2014 به 45 درصد  رسیده است که در سال 2016  بالغ بر 60درصد سرمایه‌گذاری چین از طریق بخش خصوصی دنبال شد.
وان یانگ گو با اشاره به آخرین بخشنامه‌ها افزود: وزارت صنایع و اقتصاد چین 500 شرکت برتر بخش خصوصی چین همگی عضو اتاق بازرگانی صنایع هستند و از این تعداد ٤� شرکت جزو شرکت‌های برتر جهان هستند.
وی گفت: تعداد اعضای اتاق بازرگانی این کشور تا سال 2016 به  150 هزار عضو رسیده است که تمام توانمندی‌های موجود اتاق بازرگانی در راستای هدایت صنایع به خارج از کشور و معرفی پروژه‌های مناسب به کشورهای دیگر به خصوص جمهوری اسلامی ایران است، تاکنون تجارت مشترک ایران و چین به رقم ٥� میلیارد دلار رسیده و در تلاش هستیم که این رقم برای سال 2020 به 100 میلیارد دلار برسد.
رئیس اتاق بازرگانی چین با اشاره به وجود برخی مشکلات اندکی که در تجارت و سرمایه‌گذاری‌های دو کشور بیان کرد: عدم تسهیل در ارائه ویزا به تجار دو کشور از جمله چالش‌های موجود بر سر راه  تجارت و سرمایه‌گذاری‌ بین چین و جمهوری اسلامی ایران است.
وان یانگ گو ادامه داد: راه اندازی مرکز تولیدی و نمایشگاهی مشترک در قالب یک شهرک اقتصادی بین دو کشور، هدایت و اعزام هیئت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صندوق‌های تامین مالی بخش خصوصی در اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران جهت بازدید از شرکت‌های معتبر ایرانی و ایجاد بستری مناسب برای آشنایی بیشتر صنایع چین با صنایع معتبر ایران به صورت مستقیم در جلسات رودرو با مدیریت اتاق باززرگانی صنایع چین و اتاق بازرگانی صنایع ایران از جمله راهکارها در راستای توسعه روابط ایران و چین در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری است.
وی افزود: ارائه تکنولوژی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات به ویژه اطلاعات مشترک مربوط به تولید توسط فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر پیشنهادات  چین در راستای تقویت روابط بین دو کشور است.
رئیس اتاق بازرگانی چین با اشاره به مشکلات پیش روی معادلات بانکی و ارزیابی تولیدات تجار به دلیل وجود تحریم‌های ناعادلانه بر جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: با حمایت چهار بانک بزرگ چین در قالب صندوق سرمایه گذاری جاده ابریشم موفق به دریافت 47 میلیارد دلار از صندوق جاده ابریشم شدیم و امید است با راه‌اندازی صندوق‌های تامین اعتبار و در قالب بخش خصوصی مشکلات را حل کنیم.
وان یانگ گو خاطر‌نشان کرد: با ارائه خدمات حقوقی مشترک به فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاری  دو کشور بستری امن در راستای ارزیابی تجار وسرمایه‌‌گذاران دو کشور به وجود می‌آید.
وی با اشاره به اعزام هیئت‌های متخصص به ایران گفت: با اعزام هیئت‌های متخصص در زمینه‌های اقتصادی، حقوقی و سرمایه‌گذاری از چین به ایران و نیز بالعکس در قالب بخش خصوصی می‌توان به توسعه روابط تجاری بین دو کشور کمک کرد.
رئیس اتاق بازرگانی چین ادامه داد: استفاده از این ظرفیت‌ها و انجام این تبادلات بیانگر علاقه کشور چین به پایتخت صنعتی جمهوری اسلامی ایران است.

سرمایه گذاری خارجی راهگشای توسعه اقتصادیمسئولان استان مرکزی حمایت از سرمایه گذاری خارجی را فصل جدانشدنی توسعه اقتصادی و گامی اساسی در راستای ترمیم کاستی های اقتصادی، موتور محرک تولید ثروت و گره گشا از چالش بیکاری می دانند.

از سال 1334چارچوب قانونی سرمایه گذاری خارجی در ایران قانون جلب و حمایت سرمایه های خارجی بوده است، با این حال مجلس شورای اسلامی در راستای انجام اصلاحات در ساختار اقتصادی کشور، طرح قانون جدید سرمایه گذاری خارجی با عنوان قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی را پیشنهاد کرد که در سال 1381 به تصویب رسید. 
دولت تدبیر و امید با درک شرایط اقتصادی کشور به ویژه در دوران پساتحریم ، سرمایه گذاری داخلی و خارجی را به عنوان اولویت نخست خروج از رکود در تصمیم سازی های کلان کشور مورد تاکید قرار داده است. 
جلب مشارکت سرمایه گذاران در طرح های مختلف اقتصادی و صنعتی، رفع موانع تولید با هدف گسترش صادرات غیرنفتی، از میان برداشتن چالش های پیش روی سرمایه گذاران به ویژه در روند اداری و اخذ مجوزهای قانونی، بازاریابی منسجم خارجی و نوسازی و بهسازی خطوط تولید از جمله شاخص های تاثیرگذاری است که در امر سرمایه گذاری خارجی نقشی به سزا دارد. 
استان مرکزی به واسطه برخورداری از شرایط خاص اقلیمی، جغرافیایی و بهره گیری از مزیت های صنعتی در بخش های مختلف تامین تجهیزات طرح های نفتی، گاز و پتروشیمی بستر مستعدی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی است. 
استقرار بیش از 2 هزار و 900 واحد صنعتی و تولیدی و ظرفیت های شهرک سرمایه گذاری خارجی در ساوه مزیت ارزشمندی برای جلب سرمایه گذاران و توسعه و رونق فعالیت های تولیدی در این خطه است. 
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این خصوص گفت: شاخص­های فضای کسب و کار برای سرمایه گذاران خارجی به عنوان مساله ای مهم و تعیین کننده است، چنانچه هدف کشور بهبود وضعیت سرمایه گذاری و ارتقاء مولفه های جاذب برای سرمایه گذاران خارجی است و باید به این منظ وربرنامه های کاربردی داشته باشد. 
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: کمبود سرمایه مورد نیاز در بخش تولید یکی از مسائل و مشکلات موجود در کشورهای درحال توسعه است و چنانچه این امر با ضعف اطمینان درامنیت سرمایه­گذاری همراه شود، تاثیر منفی در سرمایه گذاری و بخش تولید دارد. 
وی ادامه داد: یکی از اساسی ترین چالش های چشم انداز اقتصاد ایران پدیده جهانی شدن است که در راستای آن برخورداری از صنعت رقابت پذیر برای اقتصاد اجتناب ناپذیر است و به نظر می رسد از اقدامات مهم کشور در دستیابی به اهداف سند چشم انداز، بهبود فضای کسب و کار و رقابتی نمودن آن در کشور است. 
امام جمعه اراک بیان کرد: بخش قابل توجهی از مقتضیات رشد اقتصادی هر استان در گرو فضای کسب و کار مناسب در آن است، بنابراین شاخص فضای کسب و کار، مهمترین شاخص اقتصادی در رشد و شکل گیری بخش خصوصی و افزایش رشد اقتصادی جامعه و همین طور جذب سرمایه گذاری خارجی است. 
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: بسیاری از صنایع این استان که بر اساس اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شده است شرایط نامناسبی دارند و برخی از این صنایع از قبیل شرکت های آونگان و صنایع به طور کامل تعطیل هستند. 
وی بیان کرد: مسئولان ارشد استان باید نسبت به جذب سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در راه اندازی این شرکت ها تلاش کنند چرا که این صنایع به نوع خود غول های صنعتی محسوب می شوند و در صورت راه اندازی، ضمن ایجاد اشتغال چشمگیر می تواند نقش موثری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد. 
استاندار استان مرکزی نیز در این زمینه گفت و گو با ایرنا گفت: جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش های صنعتی و گردشگری فصل جدانشدنی توسعه اقتصادی پایدار در جامعه است. 
محمود زمانی قمی افزود: ایجاد سالانه یک میلیون و 200 شغل تکلیف دولتمردان است که این مهم با جذب سرمایه گذاری خارجی محقق می شود. 
وی ادامه داد: استان مرکزی به دلیل استقرار در محدوده جغرافیایی مرکز کشور فرصت مناسبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده تا بتوانند در نقاط مختلف این استان سرمایه گذاری کنند. 
وی با بیان اینکه سال گذشته در کشور 700 هزار شغل ایجاد شد، بیان کرد: با این وجود تعداد 500 هزار نفر دیگر در کشور بیکار هستند و این مهم با توسعه بخش صنعت و جذب سرمایه گذاران ترمیم می شود. 
زمانی قمی اضافه کرد: استان مرکزی در بخش های مختلف گردشگری، صنعتی و کشاورزی ظرفیت های چشمگیری دارد که در صورت جذب سرمایه گذاران خارجی به راحتی می توان به توسعه پایدار اقتصادی دست یافت. 
استاندار مرکزی جذب فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری را گامی اساسی در ایجاد اشتغال مولد عنوان کرد و گفت: شهرستان های استان از جمله ساوه و دلیجان بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری دارند که فرمانداران باید ضمن معرفی زیرساخت های گردشگری شهرستان ها خود نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام کنند. 
وی اضافه کرد: شهرستان دلیجان به واسطه وجود غار نخجیر و دیگر جاذبه های توریستی، خمین به واسطه وجود بیت تاریخی امام راحل(ره) و شازند با جاذبه های طبیعی می توانند یک محور گردشگری در استان باشند. 
استاندار مرکزی افزود: مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و فرمانداران باید با دعوت سرمایه گذاران داخلی و خارجی به شهرستان های خود نسبت به معرفی ظرفیت های این بخش اقدام موثر و عاجل کنند. 
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی نیز گفت: انباشت سرمایه یکی از پیش نیازهای مهم در فرایند رشد اقتصادی است به طوری که استفاده از منابع مالی خارجی به عنوان مکمل منابع داخلی امری ضروری می باشد و همچنین افزایش اشتغال، استفاده از فناوری های نوین و انتقال تکنولوژی، توسعه صادرات و بهبود روابط بین المللی و نگرش مثبت خارجیان به ایران از مزایا و نتایج مثبت سرمایه گذاری خارجی است. 
حسن میرزاخانی افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون 40 مورد سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی تصویب شده است که از این تعداد 16 مورد در فاصله سال های برنامه پنجم توسعه بوده است که نشان دهنده رشد جذب سرمایه گذار خارجی در سال های گذشته است. 
وی ادامه داد: از مجموع 40 طرح مصوب سرمایه‌ گذاری خارجی استان مرکزی، 20 طرح متعلق به سرمایه‌گذاران از کشورهای آسیایی، 17 طرح متعلق به سرمایه‌ گذاران کشورهای اروپایی و 3 طرح مصوب به ایرانیان مقیم خارج است. 
میرزاخانی اظهارکرد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان آذر ماه سال 1395، با وجود استمرار برخی مشکلات از پیش باقیمانده در عرصه اقتصاد داخلی و خارجی، با تلاش های صورت گرفته توسط اعضای مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی، 9 شرکت سرمایه گذاری خارجی برای فعالیت در استان مرکزی از وزارت اقتصاد و دارای مجوز دریافت کردند. 
وی، با تاکید بر دوره پسابرجام در بهبود وضعیت سرمایه گذاری خارجی استان اظهار کرد: پس از زمستان سال 1394 و حصول نتایج نهایی شدن مذاکرات هسته ای، شاهد رشد چشمگیر تقاضای سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی هستیم که عمده تقاضاها در زمینه صنایعی مانند ماشین سازی، صنایع خودروسازی، صنایع پوشاک و ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی و تجدید پذیر می باشند. 
میرزاخانی افزود: با توجه به ظرفیت صنعتی و بهره مندی از زیرساخت های موجود در این زمینه همه سرمایه‌گذاری تحقق یافته در استان مرکزی در بخش صنعت به کار گرفته شده که اشتغالزایی قابل قبولی را برای استان ایجاد کرده است. 
وی اظهارکرد: برآوردی از رقم کلی اشتغالزایی آن ها وجود ندارد، با این حال طبیعی است که ارتباط مستقیمی بین سرمایه گذاری های جدید و افزایش اشتغالزایی در استان وجود دارد. 
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: بخش صنعت، پیشران اقتصاد استان محسوب می شود به طوریکه انجام سرمایه گذاری در این بخش سبب تحرک بخشی به سایر بخش های اقتصادی استان خواهد شد. 
وی افزود: در سه دهه گذشته، صنایع شیمیایی و صنایع فلزی و صنایع غذایی بیشترین میزان جذب سرمایه گذاران خارجی به استان را به خود اختصاص داده‌اند، با این حال در دوران پسا تحریم بیشترین جذابیت را ابتدا ایجاد نیروگاه های خورشیدی و بادی با هشت متتقاضی، صنایع تولید ادوات و ماشین آلات راهسازی، کشاورزی و نیز تولید خودروهای سبک با 3 متقاضی، اجرای طرح های عمرانی و شهری 1 متقاضی و نیز سایر بخش ها نظیر صنایع پوشاک، ایجاد بیمارستان و مشارکت در واحدهای تولیدی فعال استان به صورت مشارکت مستقیم یا تأمین مالی خارجی است. 
به گفته وی، سرمایه گذاری های خارجی جدیدی که به استان جذب خواهند شد به سبب ارزآوری، انتقال دانش فنی، توان مدیریتی، محصولات صادراتی و نیز بازدهی های اقتصادی مناسب، موجب تسریع در روند خروج اقتصاد استان از رکود تولید و ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید و اشتغال خواهند شد. 
میرزاخانی، درخصوص طرح های سرمایه گذاری خارجی که در سال 1395 به نتیجه رسیده اند، گفت: از ابتدای سال جاری باتوجه به رفع برخی تحریم های بین المللی یک شرکت ترکیه ای در زمینه صنعت نساجی، یک ایرانی مقیم انگلستان در زمینه تولید ماشین آلات راهسازی و یک تبعه افغانستان در زمینه تولید انواع کاغذ مجوز سرمایه‌ گذاری خارجی را از وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت کرده اند و با مجموع سرمایه گذاری خارجی مصوب بالغ بر 130 میلیون دلار مشغول به فعالیت هستند. 
سرمایه گذاری داخلی و جذب سرمایه های خارجی و صادرات از قبیل کالا و خدمات فنی و مهندسی، جذب گردشگری خارجی، رونق ترانزیت خارجی کالا و ایجاد بانک های خارجی و ایرانی در مناطق آزاد و در سرزمین اصلی به منزله بال اوج گیری و رشد اقتصادی مورد اتفاق همه اقتصاد دانان جهان است. 
فرآیند توسعه اقتصادی در هیچ کشوری تحقق نمی‌پذیرد مگر اینکه از ورودی (سرمایه گذاری) چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی آن برخوردار و از خروجی(صادرات) به عنوان محصول رقابت پذیر سرمایه گذاری بهره مند باشد. 
سرمایه گذاری چنانچه با نگاه صادراتی صورت پذیرد منجر به ایجاد مزیت رقابتی در اقتصاد می شود و می طلبد مسئولان استان مرکزی نسبت به معرفی ظرفیت های صنعتی این استان بیش از پیش تلاش کنند تا بتوان از این طریق گام اساسی در راستای دست یابی به توسعه پایدار و تحقق اقتصاد مقاومتی برداشت. 
فعالیت 2 هزار 800 واحد صنعتی در استان مرکزی این استان را به عنوان قطب چهارم صنعت کشور معرفی کرده است.